fallback

Георги Ганев: Моментът не е подходящ за данъчни реформи в България

С буфер в бюджета от новия дълг държавата трябва да остави повече пари в бизнеса и домакинствата, съветва икономистът

15:42 | 29.09.20 г. 3

“Да се увеличи данък доход с 15%, особено ако не се въведе необлагаем минимум, ще навреди най-сериозно на по-бедните хора, на тези с по-ниски доходи. Понижение с 5 процентни пункта на ДДС би било облекчение, ще се отрази на всички потребителски крайни цени, но не с пълните 5%”, пресметна той.

Ганев напомни, че не видяхме промяна след намаляване на ставката за ресторантите с 11 процентни пункта в цените на менютата. Той е скептичен, че част от намалението на ДДС ще отиде в по-бедните части от българското население.

Според него всяка есен започва дебат за данъчната система преди обсъждането на бюджета и е на мнение „да не се правят корекции в една работеща данъчна система, която генерира приходи в момента, необходими на държавата да действа“.

Ганев смята, че България трябва да решава по-важни теми като върховенството на закона, защото "каквато и данъчна система да въведеш, богатите няма да плащат и всичко ще падне върху средната класа за сметка на бедните". 

Той очаква кризата да е по-продължителна спрямо по-ранните прогнози. “Не знаем какво ще дойде през зимата по отношение на заболяването. Икономически последствията ще са по-дългосрочни. Важно е Бюджет 2021 да има достатъчно буфери за негативно развитие на сценариите”, посочи Ганев.

Икономистът обаче отбеляза, че е необходимо новият бюджет да е и гъвкав, тъй като “желанието да имаш буфер не трябва да е такова, че трупайки го, да се задуши възстановяването на стопанската активност”.

По думите му новият дълг на България може да изиграе ролята на буфер. Той е категоричен, че дългът от 5 милиарда лева по отношение на размера и условията по него, с които държавата пласира облигациите на международните пазари, е безпрецедентен в българската финансова история.

“Това е излизане на България като един от елитните емитенти на дълг в света, дори при този подценен от рейтинговите агенции кредитен рейтинг, посочи Георги Ганев. - Когато почти четвърт век проявяваш разум - и паричен, и фискален, накрая получаваш наградите.”

Икономистът съветва обаче покрай политическата криза парите да не бъдат изхарчени за партийни и предизборни цели. Той е категоричен те да бъдат запазени във фискалния резерв като буфер срещу неочаквани развития и това съответно да облекчи бюджета за следващата година, като остави повече пари в бизнеса и домакинствата, които да стимулират инвестициите и потреблението. 

Ганев е на мнение, че държавата може да се намеси и да облекчи социалното осигуряване, дори и временно. Той напомни, че облагането на труда по отношение на социалните осигуровки в България е най-тежко.

Вдигат ли се заплатите в някои сектори?  Как може да се увеличи потреблението? Какви са прогнозите на ЕЦБ за икономиката? Има ли обективна методология и разработка от Европейската комисия за минимална заплата в Евросъюза? Какво ще даде европейската инициатива за безусловен базов доход в социалните системи като образование и здравеопазване? Защо Зелената сделка не е добре дефинирана?   Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Видеа с всички гости на предаването “Светът е бизнес” гледайте тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:36 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още